czwartek, 6 listopada 2008

DANE I TRENDY DLA KATOWICKIEGO RYNKU NIERUCHOMOŚCI.

Podaż na rynku nieruchomości

Katowicki rynek biurowy rozwija się bardzo wolno. Zaledwie 4000m kw. odnowionej powierzchni biurowej – w budynku przy ulicy Opolskiej 22 – zostało oddanych do użytku w 2005 roku. Obecnie zasób powierzchni biurowej szacuje się na 75 000 m kw., z których 48 500 m kw. to powierzchnia klasy A. Pozostała powierzchnia biurowa koncentruje się w poprzemysłowych odnowionych budynkach lub w budynkach będących własnością firm.

Katowice to drugi najszybciej rozwijający się rynek handlowy w Polsce. Obecnie powierzchnia handlowa szacowana jest na 210 000 m kw., z których 85 000 m kw. zostało oddanych w zeszłym roku.

Najbardziej godną uwagi inwestycją było otwarcie Silesia City Center, które znajduje się przy ulicy Chorzowskiej. Jako, że SCC skupia się nie tylko na Katowicach, ale na całym regionie, mówi się o otwarciu nowej ery regionalnych centrów handlowych na polskim rynku powierzchni handlowych. Nowoczesne centra handlowe są zlokalizowane nie tylko w Katowicach, ale również w pozostałych miastach regionu Śląska.

Popyt na rynku nieruchomości

Wciąż obserwujemy wzrost popytu na powierzchnię biurową wysokiej jakości, w nowoczesnych budynkach z parkingiem. W roku 2005 wynajęto około 15 000 m kw. i oczekujemy wzrostu tej wartości w roku 2006. Głównym powodem jest atrakcyjność inwestycyjna regionu oraz wzrost aktywności gospodarczej przedsiębiorców. Potencjalni najemcy oczekują różnych zachęt przy wynajmowaniu powierzchni biurowych.

Oferty związane z hasłem śląsk nieruchomości można znaleźć na przykład na stronie firmowej www.rema.nieruchomosci.pl.

Brak komentarzy: